Полювання на дітей
23 березня 2021 року в КЗ «Новгородківський ЗЗСО І-ІІІ ступенів» проведено психолого-педагогічний консиліум «Особливості психолого-педагогічної та профілактичної роботи з дітьми та підлітками девіантної поведінки». Практичним психологом школи Ігнатьєвою Наталією Володимирівною були розглянуті основні критерії визначення учня, схильного до девіантної поведінки. Як відомо, що підлітки характеризуються нестабільною поведінкою, неврівноваженістю, невмінням себе контролювати і регулювати в між-особових стосунках, самооцінка їх нестабільна і може бути завищеною чи заниженою в залежності від соціального статусу особистості в колективі. А це негативно впливає на розвиток особистості підлітка, його взаємин, психічної діяльності в цілому.
З метою виявлення учнів, схильних до девіантної поведінки, було продіагностовано практичним психологом 64 учня в 4-11 класах. Рейтинг опитаних респондентів має такий вигляд: І місце – низький рівень (66%); ІІ місце – середній рівень, що потребує уваги до підлітка (25%); ІІІ місце – високий рівень, при якому потрібна корекційна робота практичного психолога (9%).
Під час консиліуму педагогічним колективом розроблена система заходів, спрямованих на вироблення єдиних вимог школи і сім’ї до учнів, організацію індивідуальної роботи, залучення батьків до організації навчальної роботи поза межами школи, педагогам надані рекомендації про що і як розмовляти з «важким» підлітком.
Усі разом знову прийшли висновку, що тільки цілеспрямована і систематична психотерапевтична робота з підлітками може виступити гарантом їх здорового способу життя і поведінки і сприятиме гармонійному психічному розвитку їх особистості.
Наталія ІГНАТЬЄВА, практичний психолог
Адаптація учнів 1-го класу до навчання в умовах нової української школи
8 січня 2021 року в школі відбувся психолого-педагогічний консиліум «Адаптація учнів 1-го класу до навчання в умовах нової української школи». Учасниками консиліуму стали адміністрація школи, класний керівник, педагоги, які викладають у 1-му класі та практичний психолог.
Завдання консиліуму: проаналізувати стан освітнього процесу у 1-му класі, попередити та знизити рівень тривожності дітей, отримати консультації практичного психолога, що сприяють інтенсивному розвитку пізнавальних можливостей і комунікативних здібностей першокласників.
Робота психолого-педагогічного консиліуму розпочалася з доповіді заступника директора з навчально-виховної роботи Удовиченко Т. Л. Тетяна Леонідівна ознайомила присутніх зі складовими адаптації школярів, чинниками, що впливають на успішність адаптації дитини до школи.
Класний керівник Пономаренко Олена Антонівна розповіла про успішність дітей та їх стосунки між собою.
Практичний психолог Ігнатьєва Наталія Володимирівна, демонструючи презентацію, довела до відома учасників консиліуму результати експертної оцінки психодіагностичних досліджень адаптації учнів 1 класу та надала рекомендації всім вчителям, які працюють з учнями 1-го класу щодо методів поліпшення психологічного комфорту учнів, які дозволять першокласникам пережити складний процес адаптації, пов’язаний з новими умовами навчання, вимогами вчителів, навчальним навантаженням, і головне, сприятиме збереженню здоров`я та емоційного благополуччя учнів.
Учасники засідання висловлювали свої думки щодо даної теми та спільно знаходили шляхи подолання деяких проблем. Колеги отримали можливість побачити першокласників з різних сторін, а також зрозуміти причини їхніх проблем, що у майбутньому дозволить об’єктивно зрозуміти дітей і побудувати спільну програму дій, спрямованих на розвиток певних якостей або на усунення виявлених причин відставання в навчанні чи відхилень у поведінці.
Наталія ІГНАТЬЄВА, практичний психолог
«Перший раз у п’ятий клас»
12 листопада в школі відбувся психолого-педагогічний консиліум «Перший раз у п’ятий клас» з питань адаптації учнів 5-го класу. Учасниками консиліуму стали адміністрація школи, вчителі початкової школи, класний керівник 5 класу, педагоги, які викладають у 5-х класах, психолог, соціальний педагог, асистенти вчителів.
Метою зустрічі педагогічного колективу було об`єднання зусиль усіх суб`єктів освітнього процесу щодо успішного навчання та адаптації учнів 5-го класу. Відкриття консиліуму здійснювала заступник директора з навчально-виховної роботи Удовиченко Тетяна Леонідівна. Пані Тетяна ознайомила учасників з основними питаннями та завданнями психолого-педагогічного консиліуму по адаптації переходу учнів 5 класу до основної школи. Також вона розповіла про особливості психофізичного розвитку учнів 10-11 років, підняла проблему наступності початкової та середньої ланок освіти.
Актуальність проблеми адаптації в класному колективі, основні завдання класного керівника щодо форми подолання дезадаптації у своєму виступі висвітлила класний керівник 5 класу Рудзинська Людмила Юріївна. Вона розповіла вчителям про основні форми роботи, які запроваджує з класом з метою згуртування класного колективу та формування доброзичливих і довірливих стосунків.
Про аспекти психологічних особливостей та переходу дітей із початкової школи в середню доповідала психолог школи Ігнатьєва Наталія Володимирівна. Вона довела до відома учасників консиліуму результати психодіагностичних досліджень адаптації учнів 5 класу та надала рекомендації всім вчителям, які працюють з учнями 5-го класу щодо методів поліпшення психологічного комфорту учнів.
Учителі-предметники, які брали участь у консиліумі, проаналізували успішність учнів, особливості їх поведінки та підготовки до різних уроків. Із виступів вчителів було видно, що всі вони зацікавлені створенням комфортних умов для адаптації своїх учнів, добре обізнані з ситуаціями, які існують в класному колективі.
Учасники консиліуму визначили проблеми, пов’язані з успішною адаптацією учнів, та презентували шляхи їх вирішення.
Робота педагогів проходила в атмосфері співпраці, дружнього колегіального спілкування. На консиліумі відбувся обмін досвідом та вироблені спільні рекомендації, які дозволять п`ятикласникам пережити складний процес адаптації, пов`язаний з новими умовами навчання, вимогами вчителів, навчальним навантаженням, і головне, сприятиме збереженню здоров`я та емоційного благополуччя учнів.
Тетяна УДОВИЧЕНКО, заступник директора з навчально-виховної роботи