ТИЖДЕНЬ УКРАЇНСЬКОЇ ПИСЕМНОСТІ ТА МОВИ
День української писемності та мови – свято, яке щороку відзначається в Україні 9 листопада – у день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця за православним календарем, що було встановлено 1997 року Президентом України Леонідом Кучмою на підтримку ініціативи громадських організацій та з урахуванням важливої ролі української мови в консолідації українського суспільства виданням Указу № 1241/97 «Про День української писемності та мови».
На виконання наказу по школі № 298 від 04.11.2021 «Про проведення тижня української писемності та мови», з метою патріотичного виховання, підвищення грамотності учнів з української мови та вшанування Дня української писемності та мови з 08.11.2021 по 12.11.2021 року проведено Тиждень української писемності та мови.
Мова — один із найважливіших ідентифікаторів державності, тому заходи, що відбувалися впродовж тижня, були спрямовані на підтримку статусу рідної мови, на покращення культури мовлення та підвищення грамотності загалом.
Тиждень розпочався урочистим відкриттям, на якому учні 5-11 класів змогли дізнатися багато цікавих фактів про рідну мову та проявити свої знання у конкурсі «Багата на таланти земля наша…». Було організовано виставку стіннівок, присвячених Дню української писемності та мови «Українська мова в моєму серці». Серед учнів 5 – 11класів було проведено творчий конкурс «Диво калинове – чари барвінкові» (на кращу декламацію поезій про мову).
У всіх класах було проведено перший урок, присвячений Тижню української писемності «Мова – душа народу». Учні початкової школи написали листи – побажання для наших нащадків, у яких висловили свої мрії та плани на майбутнє, поділилися секретами, як зберегти любов до рідної мови.
9 листопада, в День української писемності та мови, учні 9-11 класів взяли участь у написанні Всеукраїнського диктанту національної єдності «Слідом за пам’яттю». Учні 6- го класу були залучені до проведення літературно – мовної гри «Ну що б, здавалося, слова!». Бібліотекар школи організувала тематичні виставки художньої, наукової, публіцистичної літератури, присвячених Дню української писемності та мови, „Слова... В вас мудрість вічна і любов жива”, „З історії виникнення письма”.
10 листопада у закладі відбувся Конкурс читців (за віковими групами) «Мово рідна, слово рідне…», де учні не тільки читали поезії відомих українських авторів, а й могли презентувати свої перші поетичні спроби. Закінчився конкурс круглим столом, за яким діти могли поділитися своїми враженнями та емоціями після заходу. У 7 класі була проведена інтелектуальна гра «Мова кожного народу неповторна і своя..» У цей день також був проведений І (шкільний) етап ХІІ Міжнародного мовно - літературного конкурсу учнівської та студентської молоді імені Т. Шевченка
Четвер знаменувався лінгвістичним брейн- рингом для учнів 8 – го класу.
Також у цей день стартував І етап конкурсу Знавців української мови імені Петра Яцика, де талановиті діти показали свої практичні навички із різних курсів сучасної української мови, розкрили свої індивідуальні інтелектуальні здібності.
Завершився Тиждень традиційною лінійкою, на якій відзначено та нагороджено переможців та найактивніших учасників.
Головною метою проведення заходів було ознайомлення учнів з історією розвитку української мови, підвищити грамотність з української мови, розвинути творчі здібності шкільної молоді, виховувати почуття патріотизму.
Тиждень був проведений на високому рівні. Слід відзначити естетичне оформлення заходів, організованість учасників, декламаційні та артистичні здібності школярів.
Провідна ідея святкових заходів – повчальність, яка надає нащадкам історичний досвід, виховання національної свідомості, патріотичних почуттів.
Марина ТЮРІНА, вчитель української мови та літератури
Цікавий світ професій
В умовах коли щорік з’являються нові професії, коли наукова революція розвивається – ринок праці потребує старих та нових кадрів. Суспільство потребує роз’яснювальної роботи щодо професій, які є необхідними в нашій державі. Якщо ж вибір професії зроблено необґрунтовано, то людина приречена до багаторічних «Сизифових мук». Чому ж саме до них – тому, що якщо напрямок професійної діяльності вибраний невірний, то ця діяльність не приноситиме людині задоволення, і психологічно особистість не буде готова до вироблення кращих результатів, показників, особистість буде деградувати, і її оточення матимемо несприятливий психологічний клімат.
Щоб запобігти помилок у виборі професії, необхідна психологічно і педагогічно доцільна, систематична робота з профорієнтації з учнівською молоддю як в школі, так і вдома.
Проблема професійного самовизначення школярів та профільного навчання у школі наразі надзвичайно актуальна. Одним з найважливіших завдань, яке ставить перед собою сучасна молодь, є пошук і знаходження певної професії, профілю, які дадуть можливість не тільки забезпечити себе і майбутню сім’ю матеріально, але й отримувати задоволення від улюбленої справи. Так у березні практичним психологом школи Ігнатьєвою Наталією Володимирівною для учнів 9-11 класів був проведений захід «Цікавий світ професій». Під час заходу учні змагалися в конкурсах по розпізнаванню професій за анаграмою, за знаряддям праці, за піснями та по фотографіях відомих українців. Ознайомилися з новітніми та незвичайними професіями. Було цікаво і весело.
Потім учням була запропонована анкета "Помилки при виборі професії. У чому ми помиляємося?" Також майбутнім випускникам було запропоновано взяти участь у Днях відкритих дверей в навчальних закладах свого міста.
Під безпосереднім керівництвом шкільного психолога у лютому-березні організована та проведена профорієнтаційна робота класних керівників.
Підвівши підсумки, бачимо, що якісна професійно-орієнтаційна робота в школі не можлива без системної роботи усіх учасників педагогічного процесу. Інформаційно-діагностична робота не повинна проводитись тільки одним психологом, як часто помиляються вчителі при обговорені цього питання, а на всіх рівнях освітнього процесу.
Наталія ІГНАТЬЄВА, практичний психолог