Для кожного українця-патріота найсвятіше слово – «Україна», тому сучасні учні вшановують дві визначні дати – проголошення незалежності України IV Універсалом Центральної Ради та проголошення Соборності України. 21 січня з метою формування національної свідомості школярів, виховання у них почуття патріотизму та з нагоди відзначення Дня Соборності України в нашому навчальному закладі було організовано та проведено ряд заходів.
Після урочистого вітального слова директора школи всі представники нашого закладу залучилися до створення «живого ланцюга єдності», злилися думками про краще майбутнє нашої країни, про щасливу долю кожного з нас та показали свою єдність та непереможність.
Для учнів 8, 9, 10 класів було проведено виховний захід «Соборна мати Україна – одна для всіх, як оберіг». Учні дізнались багато цікавих та нових фактів про Україну, мандрували різними містами Батьківщини, намагаючись для себе відкрити незвідані її сторінки, змагалися у вгадування українських пісень.
На вівтар української державності багато поколінь поклали своє життя. І нинішнє покоління українців – приклад сили духу, сили патріотизму, сили незламності, які успадкували від предків. Відзначення Дня Соборності – наш обов’язок берегти світлу пам'ять про незлічені жертви, покладені українським народом на вівтар незалежності, соборності держави.
Соборна мати Україна – одна для всіх, як оберіг
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
З малої іскри – великий вогонь
12 січня у КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» відбулася зустріч з провідним інспектором відділу організації профілактичної роботи та ЦЗ Мелітопольського РУ ГУ ДСНС України у Запорізькій області - А.В. Бєляєвим.
17 грудня 1993 року Верховною Радою України було прийнято і введено в дію Закон України “ Про пожежну безпеку ”, у якому зазначено, що гарантування пожежної безпеки є невід’ємною частиною державної діяльності щодо охорони життя та здоров’я людей, національного багатства і навколишнього природного середовища.
Цей закон визначає загальні правові, економічні та соціальні основи дотримання пожежної безпеки на території держави, регулює відносини державних органів, юридичних і фізичних осіб у цій галузі незалежно від виду їх діяльності та форм власності.
Для учнів 10 – го класу було проведено інструктаж з техніки безпеки щодо використання вибухонебезпечних предметів, нагадано правила евакуації з приміщення та практично відпрацьовано правила поводження з вогнегасником.
Отже, пам’ятайте: «З малої іскри – великий вогонь». Пожежа була і є найнебезпечнішим стихійним лихом. Внаслідок пожеж гине та страждає значна кількість людей. Тому було звернено увагу на банальні, але водночас необхідні знання правил пожежної безпеки. Бо, як відомо, найкращий спосіб захиститися від пожежі – не спричинити її.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
ДЕНЬ СВЯТОГО МИКОЛАЯ
Емоційний та насичений подіями рік добігає кінця. Наступає довгоочікувана казкова пора, коли неймовірне стає реальним, а всі дива перетворюються у чарівну історію. В ніч з 18 на 19 грудня Святий Миколай спускається із небес, щоб нагородити малюків за їх добрі вчинки. Найбільш щиро, з великим захопленням і радістю сприймають це свято діти, бо Святого Миколая завжди вважали їх покровителем і заступником.
День Святого Миколая – свято несподіванок і дарунків, що їх шукаємо зранку в себе під подушкою. Це така собі приємна передмова до суцільного зимового святкування – Нового року і Різдва.
Нині ми пов’язуємо свято Миколая тільки з подарунками й часто навіть не здогадуємося про глибоке релігійне коріння та особливості відзначення цього свята нашими предками. Святий Миколай (або Ніколаус) – це реальна історична особа, візантійський єпископ, що прославився своєю любов’ю до дітей і допомогою бідним. Щиро і таємно роздав свою велику спадщину бідним, бо поважав одне багатство – Милосердя. Цим заслужив нагороду у Бога: творити чудеса. Невидимою рукою Святий Миколай обдаровує нас і сьогодні.
17 грудня до учнів КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» завітав Святий Миколай зі своїми янголами – помічниками, які є взірцем працьовитості, скромності, чесності, доброти та милосердя. Діти початкової школи розповідали вірші, співали пісень, танцювали. Мої десятикласники теж були раді бачити Миколая і з ініціативою та позитивом приєдналися до святкового дійства. Радість, усмішка та щирість в дитячих очах ще раз переконали усіх присутніх на святі, що творити добро – велика справа. Від свого покровителя учні отримали подарунки, від яких на обличчях з’явилася щаслива усмішка, дитяча радість.
Свято вдалося на славу, а щасливі дітки побігли до своїх класів, аби знову поринути у світ знань.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
ДЕНЬ ЗБРОЙНИХ СИЛ УКРАЇНИ
6 грудня - День збройних сил України. Сьогодні виповнюється 30 років Збройним Силам України.
Від щирого серця вітаємо дорогих захисників з 30-ю річницею створення Збройних Сил України!
Дякуємо кожному захиснику, хто ризикуючи власним життям, з честю і гідністю виконує свій громадянський і військовий обов'язок, мужньо протистоїть агресорам.
Наші хлопці теж майбутні захисники. І ми, дівчата, щиро віримо, що вони будуть гідними синами своєї країни, які з честю відстоюватимуть наші права та мрію у краще майбутнє.
Ми - Українці, ми - підтримуємо українське військо, підтримуємо свою власну країну - своє майбутнє. Ми віримо в мирне майбутнє України!
Бажаємо Вам мужності, сил і здoрoв’я, миру і спoкoю на всій українській землі.
Інна ПИЛИПЧУК, учениця 10 – го класу
МИ НЕ МАЄМО ПРАВА ЗАБУТИ…
Пам'ять – нескінченна книга, в якій записано все: і життя людини, і життя країни. Багато сторінок там вписано криваво-чорним кольором. Однією з таких сторінок був голодомор 1932-1933 р.р. Не було ні війни, ні посухи. А була тільки зла воля одних людей проти інших. І ніхто не знає, скільки безневинних людей зійшло в могилу – старих і молодих, дітей, і ще ненароджених – у лонах матерів.
«Ми не маємо права забути» – саме під таким гаслом відбулися пам’ятні заходи для 10 – го класу КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» з нагоди річниці Голодомору в Україні. Школярі долучилися до Всеукраїнської акції «Запали свічку пам’яті» у пам’ять про жахливу трагедію українського народу. Дуже важливо, щоб сучасне покоління пам’ятало про страшні сторінки історії.
Тематичною класною годиною учні вшанували пам’ять загиблих від голоду українців, яких не оминула жорстока доля. Тут влаштували перегляд короткометражних кінострічок «Ти приніс мені яблуко?» та «Голодний дух».
Події тих років назавжди залишаться темною плямою історії нашої держави. Вони ніколи не зможуть канути в небуття, адже за масштабом, жорстокістю, цинізмом і організованістю з боку влади та наслідками для майбутніх поколінь він не має аналогів в історії людства. Саме тому уся країна вшановує пам’ять жертв голодомору та політичних репресій, життя яких були забрані «не тому що вони були селянами, а тому що вони були УКРАЇНЦЯМИ!»
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
Українець - це вільна людина з гідністю в серці
(ДО ДНЯ ГІДНОСТІ ТА СВОБОДИ)
21 листопада українці відзначають День Гідності та Свободи, щоб пригадати імена тих, хто віддав життя та здоров’я заради вільного життя нашої країни, знаходився в тяжких умовах АТО, хто силою та волею боровся за Батьківщину та її незалежність.
День Гідності та Свободи у нашій школі відзначили заходами, що нагадали про події, які назавжди залишились в пам’яті українців. 21 листопада – день, коли в Україні почалися дві революції: Помаранчева (2004 р.) та Революція гідності (2013 р.).
Класні керівники провели виховні заходи, на яких згадували доленосні події в Україні, коли люди постали на захист демократичних цінностей, прав і свобод людини і громадянина, національних інтересів нашої держави та її європейського вибору.
У 10 – му класі було проведено тематичну класну годину: "Українець - це вільна людина з гідністю в серці", під час якої учні згадували події Майдану і вшанували пам'ять загиблих в ті дні, запаливши свічку. Також учні переглянули документальний фільм «Зима, що нас змінила» про події на Майдані та презентували власні відео презентації на тему: «Я і Революція Гідності».
Я впевнена, що кожен з нас вірить, що зникнуть ненависть, несправедливість, жорстокість і безсердечність. Запанує щастя і добробут під блакитним безхмарним небом серед безкрайнього золотого поля.
Сподіваюсь, що молоде покоління буде рівнятись на героїв і намагатиметься стати справжніми патріотами своєї країни, боротися за її честь, волю і незалежність.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
Обов’язки учня і громадянина
Все найкраще у себе візьмемо,
І в майбутнє ми пронесемо,
Щоб «спасибі» нащадки сказали
За держави, що ми здобували
Одним із завдань сучасної шкільної правової освіти є вміння учня орієнтуватись у величезному потоці інформації. Навчити цього лише на уроці правознавства просто неможливо, тому на класних годинах ми постійно повертаємось до цієї теми. Це допомагає учням не тільки ознайомитися із правами, що гарантуються законом, а й сформувати власну активну позицію щодо реалізації себе та своїх прав у житті, правову свідомість.
Кожен член суспільства має права. Оскільки дитина є повноцінним членом суспільства, вона також має свої права, деякі особливості реалізації яких обумовлені виключно тим фактом, що її фізична та розумова незрілість потребує спеціальної охорони і піклування, включаючи належний правовий захист. В залежності від віку дитини, законодавством передбачено різний обсяг та механізми реалізації її прав.
Саме про це учні 10 – го класу говорили під час дискусійної класної години «Обов’язки учня і громадянина». Увагу було акцентовано на те, що основна мета нашої держави – навчити людей, які в ній проживають, не тільки користуватися правами, але і дотримуватися правової поведінки у відносинах з іншими людьми, установами. Діти намагалися вірішувати конфліктні ситуації (умовно створені), керуючись чинними законами. Кожен учень підготував доповідь, у якій змоделював історрію з життя, яка б спиралась на знання чи незнання чинних законів, що призвело до певних наслідків.
Необхідно пам’ятати: від народження ми всі маємо певні права, які гарантовані і захищаються державою. Але наші права не повинні порушувати права інших Незнання закону не звільняє нас від відповідальності за вчинки, дії або бездіяльність. Коли кожна людина проявить свою громадянську активність, стане відповідальною, лише тоді права людини стануть реальністю, а не мрією!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
Татуювання і пірсинг: мода чи безглуздя?
Одне з головних бажань сучасної молоді - сподобатися протилежній статі. І у цьому я не бачу нічого поганого. Погане може трапитися лише тоді, коли юнак та дівчина піддаються віянням моди, і приймають необдумані рішення. На щастя, без згоди батьків підлітки не можуть робити пластику, пірсинг і тату. Адже втручання в організм є дуже небезпечним і може завдати непоправної шкоди нашому здоров’ю, навіть призвести до смерті.
12 листопада 2021 року в 10 класі КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» було проведено тематичну годину спілкування на тему "Татуювання і пірсинг: мода чи безглуздя?", під час якої здобувачі освіти розширили знання про історію виникнення татуювання та пірсингу та їх вплив на здоров'я людини.
Ми намагали навчитися оцінювати модні явища з точки зору шкоди або користі для здоров’я; дослідити історію виникнення татуювання і пірсингу та їх вплив на здоров’я; розширити знання про небезпеку татуювання та пірсингу та показати красу і негативні прояви в модних напрямках тату і пірсингу
Сьогодні практично неможливо, пройшовши вулицями міста, не зустріти людину з татуюванням або пірсингом. Усе більше людей прагне до самовираження, залишаючи на своєму тілі якийсь відмітний знак. Зараз стало дуже модним робити пірсинг і татуювання, особливо ця практика набула поширення серед молоді, яка вважає, що зробивши тату або пірсинг (а може і те і інше разом) вони виглядають "круто" і ексклюзивно.
Але чи варта така краса вашого здоров’я? Адже здоров’я залишається модною течією на всі часи і нікому воно ніколи не набридне.
Учні 10 – класу висловлювали свої думки з приводу цієї теми. У формі дискусії намагалися дійти спільного рішення та для себе знайти відповіді на питання. Окрім того, кожен намагався намалювати шаблон татуювання, втілити свої ідеї на папері, на щастя, жоден учень не готовий кардинально змінити своє тіло в реальності.
Отож, любі наші, обирайте - мода чи здоров'я. А краще, оберіть власний стиль, який буде і модним, і убезпечить вас від багатьох проблем зі здоров'ям.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
ТРИ СВЯТА ПЕРЕПЛЕЛИСЯ ВОЄДИНО
Історія нашої країни унікальна та загадкова. У ній воєдино переплелися любов і журба, завзяття та волелюбність, жага до життя та кривава сива давнина. В один день (14 жовтня) вся наша Україна святкує три великі свята – День українського козацтва, День захисника України та свято Покрови Пресвятої Богородиці.
Наша школа цінує та поважає традиції наших предків, нашу історію. Тож у передсвяткові дні ми намагалися поринути у патріотичну та завзяту атмосферу святкування. На жаль, у зв’язку із карантинними заходами та задля власної безпеки ми вимушені були відмовитись від традиційних конкурсів та змагань. Але це не погіршило нашого настрою.
У класі ми провели цікавий урок «Нащадки козацької слави», на якому говорили про історію наших предків, про цікаві факти з життя козаків та про традиції святкування Дня захисника України. У жартівливій формі ми розігрували сцени з життя наших прадідів, пригадували рецепти національних українських страв та намагалися створити меню українського ресторану. Було весело, творчо та цікаво.
Від імені всіх дітей України я хочу сказати слова вдячності тим, хто, ризикуючи власним життям, захищає нашу Україну, береже добробут в українських оселях та бореться за мир на рідній землі. Нехай ваші сила і мужність завжди опираються на любов та підтримку рідних і близьких людей. Міцного здоров’я, успіхів і надійного тилу! Нехай вам завжди буде кого захищати, але не буде від кого!
З Днем українського козацтва! З Днем захисника України!!!
Тетяна МИРОНОВА, учениця 10 – го класу
АКТУАЛЬНО ПРО БУЛІНГ
Сьогодні досить поширеною та актуальною проблемою в шкільному середовищі є проблема булінгу. На перший погляд, ця проблема може стосуватись когось, але не мене. Ми всі помиляємось. Від булінгу може страждати кожен і якщо стояти осторонь, то наслідки будуть невтішними. Статистика по всій Україні шокує та бентежить. Понад 24% українських школярів зараховують себе до жертв булінгу, а 44 % визнають, що часто спостерігали прояви булінгу, але ігнорували його, бо було страшно за себе та своє життя.
Отже, булінг (цькування), тобто діяння учасників освітнього процесу, які полягають у психологічному, фізичному, економічному, сексуальному насильстві, у тому числі із застосуванням засобів електронних комунікацій, що вчиняються стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи або такою особою стосовно інших учасників.
За даними опитування HBSC 2018 року, серед дітей віком від 10 до 17 років 35% опитаних упродовж останніх двох місяців брали участь в ображенні/приниженні або знущанні з інших, 37,9 % були жертвами образ, знущань та принижень інших підлітків.
Як ми бачимо, ця проблема дійсно є актуальною та болючою. Саме тому у нашій школі постійно проводяться заходи щодо протидії булінгу. Вони систематичні та регулярні.
Цей тиждень для учнів 10 – класу був насичений подіями та заходами, які надовго закарбуються у пам’яті. Розпочався тиждень з перегляду та обговорення відео «Булінг в школі. Як його розпізнати. Кібербулінг або агресія в Інтернеті». На класній годині за круглими столом «Маски булінгу» ми теоретично намагалися знайти вихід зі складних життєвих ситуацій, у які може потрапити підліток та розробили алгоритм дії при потраплянні у ситуацію булінгу. Завершився тиждень бесідою – тренінгом «Віртуальний терор: тролінг і кібербулінг». Слід зазначити, що учні старшої школи, яким виповнилось 16 років, самі несуть відповідальність за вчинені ними правопорушення та злочини, про що зазначено і в статті 22 Кримінального кодексу України http://bit.ly/35NO2A3, і в статті 1734 Кодексу України про адміністративні правопорушення http://bit.ly/2qDlEl
Давайте разом дбати про безпечне та комфортне життя наших дітей!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
ДЕНЬ УЧИТЕЛЯ
День працівників освіти, або День учителя, - професійне свято працівників освіти України, яке відзначають щорічно у першу неділю жовтня. Цьогоріч свято припало на 1 жовтня.
З самого ранку діти бігли до школи, щоб привітати вчителів. Це свято особливе, але не тільки для нас, вчителів. У кожної людини життя пов’язане з вчителем. У двірника, моряка, комбайнера чи президента – у всіх життя починалося зі школи. Вчитель – людина, яка надає крила, яка вірить у тебе, допомагає і надихає, яка віддає часточку своєї душі кожному учню.
У теплій та приємній атмосфері розпочався День учителя у нашій школі. Лунали слова вдячності від учнів та батьків, саме в такі моменти кожен вчителів розумів, що його праця не даремна, що треба шукати натхнення і позитив заради кращого майбутнього наших дітей.
Після закінченні уроків всіх вчителів чекав ще один сюрприз – святковий концерт. Учні 10- го та 11 – го класів під керівництвом Борисенко Є. В. створили затишну та сердечну атмосферу, змушували глядачів посміхатися та аплодувати. Ми вдячні всім за підготовку та створений настрій.
Слід зазначити, що діти нашої школи не залишили без уваги й вчителів- пенсіонерів, які зробили професію вчителя сенсом свого життя. Діти подарували їм солодкі букети та висловили слова вдячності за їхню працю, за тепле слово, за те, що посадили в душах маленьких дітей сім’я любові та знань, віри та вдячності.
Всесвітній день учителя сьогодні,
Вітаємо зі святом цим щорічним,
Професії є різні й новомодні,
А вчитель — цепрофесіяодвічна.
Хай буде кожен день у Вас цікавим,
Слова хай Вашібудутьточні й влучні,
Урок хай кожен буде Ваш яскравим,
І хай знаннямирадують Вас учні!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
ДЕНЬ ЦИВІЛЬНОГО ЗАХИСТУ
22 вересня 2021 року у КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» пройшов День Цивільного захисту. День цивільного захисту - це можливість застосувати практичні навички й пригадати все про надзвичайні ситуації та правила поводження під час стихійних лих і пожеж.
Всі члени шкільної родини показали високу підготовленість під час тренувальної евакуації. Педагогічний, учнівський та технічний персонал продемонстрували організованість та чіткість дій під час надзвичайної ситуації, відповідно до розробленої в закладі Інструкції щодо виконання вимог та порядку дій населення у разі виникнення надзвичайних ситуацій. Всіх учасників навчально – виховного процесу евакуйовано на безпечну територію – спортивний майданчик.
Заплановані заходи Дня ЦЗ проведено цікаво та повчально. Усі переконалися в тому, що отримані знання знадобляться у повсякденному житті.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
Зробимо Україну чистою разом
(до ВСЕСВІТНЬОГО ДНЯ ПРИБИРАННЯ)
18 вересня 2021 року учні 10- го класу нашої школи разом з іншими членами шкільної родини та мільйонами активістів зі 180 країн світу вийшли на Всесвітній день прибирання «World Cleanup Day».
В акції взяли участь люди незалежно від віку та країни проживання. Українці з міст та містечок, сіл та селищ об’єдналися заради досягнення спільної мети – порятунку планети від сміття та формування культури чистоти.
Так, “озброївшись” рукавичками та пакетами для сміття, віниками та граблями учні, батьки та вчителі об’єднали свої зусилля в боротьбі за чистоту рідної Новгородківки. Спільними зусиллями вдалося прибрати декілька локацій та зібрати чимало пакетів сміття.
Для нашої школи проведення подібних акцій вже стало доброю традицією. Адже кожен з нас розуміє, що сам змінює світ, що збереження чистого довкілля починається з нього. Не обов’язково дотримуватися якихось суворих правил, потрібно засвоїти кілька нескладних пунктів, які допоможуть нам зберегти довкілля:
-відмовитися від поліетиленових пакетів та одноразових пляшок та посуду;
-бути енергоефективним у побуті;
-обирати найбільш екологічний транспорт;
-економити воду;
-сортувати сміття;
-посилати електронні листівки замість паперових.
Такі невибагливі рекомендації допоможуть зробити світ чистішим та безпечнішим. Подібні акції дозволяють людям помітити проблеми з відходами в їх найближчому оточенні та почати вживати заходи щодо їх усунення.
Давайте разом подбаємо про чистоту навколо себе, не будемо сторонніми спостерігачами, адже підтримання чистоти та порядку – це запорука здоров’я і краси нашого рідного краю. Дослухайтесь до відомого вислову: «Чисто не там, де прибирають, а там, де не смітять!»
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
Спорт – ліки від поганого настрою
(Олімпійський тиждень)
Перемога не дає силу. Силу дає боротьба.
Якщо ти борешся і не здаєшся — це і є сила.
Арнольд Шварцнеггер
В рамках Європейського тижня спорту, координатором якого виступає Національний олімпійський комітет України, пройшли Олімпійський урок та Олімпійський тиждень для школярів КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів».
Проведення цих заходів для нашої школи стало вже доброю традицією, спрямованої на популяризацію спорту, здорового способу життя, розвитку Олімпійського руху в Україні.
Діти завжди із задоволенням та азартом долучаються до змагань. Цього дня погода була прекрасною, тому настрій у всіх був піднесений, а дух заряджений спортивною енергетикою.
На жаль, не всі учні 10 – го класу змогли взяти участь у цих заходах, але все одно команда гідно показала себе. Розв’язування олімпійського кросворда, стрибки на скакалці, метання гранати, подолання смуги перешкод на велосипеді, віджимання – такі випробування чатували на учнів. Найскладнішим завданням виявилося «Правила регулювальника». Нічого, тепер ми точно знаємо, на що треба звернути увагу! Найвеселішим та завзятішим випробуванням для учнів вже не вперше стає перетягування канату. Слід зазначити, що тут вже точно нам рівних немає!
Суддіпильнослідкували за дотриманням правил технікибезпеки тадисципліноюпід час змагань. Завдякицьомузмаганняпройшли на високомуорганізаційномурівні.
Ми ще раз побачили, що в нашійшколіростутьсильні, спритні й сміливідіти. Тожбажаємовсім спортсменам тільки перемог – як на спортивнихмайданчиках, так і за їхніми межами.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
І знову дзвоник кличе нас до школи
Школа — це майстерня, де формується думка
молодого покоління, треба міцно тримати
її в руках, якщо не хочеш випустити з рук майбутнє.
А. Барбюс
Непомітно для нас пролетіли теплі та сонячні літні канікули. Осінь починає гостинно володарювати, а це означає, що наш КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» знову радісно та привітно відкриває двері для своїх учнів.
Кожен з нас вірить, що цей навчальний рік буде успішним. Для когось він буде першим і незабутнім, для когось - останнім і надзвичайно насиченим, зворушливим і бентежним.
Сьогодні хотілося б згадати, що 24 серпня вся країна святкувала 30 – річчя Незалежності України. Це свято пам’яті про цілі покоління наших предків, а також день, коли варто замислитися про майбутнє та про відповідальність перед нашою історією. А хто як не ви, любі учні, створює цю історію? Ви – запорука щасливого та безпечного життя нашої країни. Тому бажаю всім вам успішно засвоїти всі науки, отримати масу приємних вражень та завжди рухатися до своєї мрії!
Свято 1 вересня традиційно розпочалося зі святкової лінійки. Потім дзвоник привітно покликав всіх на перший урок. Так розпочався наш навчальний рік у десятому класі.
Нехай цей день стане успішним стартом для нового навчального року, символом дивовижних звершень і відкриттів!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 10 – го класу
2020-2021 н.р
ми у 9 класі
Безпека на дорозі – безпека в житті
З 17 по 21 травня у стінах нашої школи проходив Тиждень безпеки дорожнього руху. В рамках цьоготижняпройшлипрофілактичні заходи з безпекидорожньогоруху, головною метоюяких єзбереженняжиття і здоров’ядітей на дорогах. До проведеннязаходівщодопопередженнядитячогодорожньо-транспортного травматизму залучилися працівникинашоїшколи, учні, батьки – всіті, кому небайдужезбереженнядитячогожиття на дорозі.
Учні 9 – го класу розширили знання про причини небезпечних ситуацій на дорогах, повторили правила дорожнього руху зі сторони пішоходів та водіїв, закріпили знання про безпеку руху велосипедиста, як основного виду транспорту підлітків. Діти не тільки теоретично освоїли матеріал, а й практично відпрацьовували основні правила поведінки під час дорожнього руху.
ПроведенняТижня показало, щоучні 9 – го класудостатньою мірою знають Правила дорожньогоруху, володіютьнавичкамиповедінки на вулиці, дорозі, вміютьзнайтивихід з будь-якоїситуації, пов’язаної з дорожнімрухом. Тижденьпоглибивзнанняучнів у відповіднійсфері, сприяврозвиткупрактичнихнавичок, поглибленнюзнань Правил дорожньогоруху
Пам’ятайте: лише тоді ви будете почуватися себе у безпеці, коли чітко знатиме як діяти у тійчиіншійекстремальнійситуації! Бережіть себе та своє здоров’я!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Вишиванка – генетичний код нації
Я вишию сорочку кольорову
Й по білім світі гордо в ній піду.
У ній зустріну пору світанкову
І щастя світле я у ній знайду…
День вишиванки — це не лише свято національної свідомості, патріотизму, а й краси та дружби. Це свято, що спрямоване зберегти історичну цінність української традиції створення і носіння вишиванок. Вишиванка – символ, який єднає українців незалежно від мови, якою вони спілкуються, віросповідання чи політичних поглядів.
Вже багато років поспіль наша школа разом з усією Україною долучається до святкування. Ранок 21 травня розпочався зі святкової лінійки. Багато цікавого, пізнавального та корисного чекало на нас цього дня.Було проведено безліч виховних заходів даної тематики, під час яких і діти, і дорослі більше дізналися про історію української вишивки, про значення кольорів та символів, про те, що кожному регіону України притаманна своя вишивка. Учні школи декламували вірші, співали пісні про Україну, танцювали, розмальовували. Позитивні емоції, гарний настрій та почуття гордості переповнювали всіх.
А головне – кожен учень та вчитель зміг відчути себе частиною чогось великого та могутнього, чогось єдиного та незалежного.
Цього травневого дня вся школа майоріла яскравими весняними барвами, а кожне людське серце вірило у щасливе та безпечне майбутнє рідної землі, рідного краю!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
З ДНЕМ ЄВРОПИ, УКРАЇНО!
КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» мав чудову нагоду привітати всіх з Днем Європи, демонструючи яскравий приклад єдності в утвердженні спільних цінностей, виражаючи своє прагнення стати частиною євроспільности та налагодити плідну та успішну співпрацю між державами на принципах миру та злагоди. Україна – не тільки географічний центр Європи. Ми переконані, що наш народ – невід’ємна частина європейської цивілізації.
День Європи — це свято Європейського Союзу, що відзначається з подачі міністра закордонних справ Франції Робера Шумана, який 9 травня 1950 року звернувся до лідерів європейських країн з пропозицією почати процес об’єднання Європи.
Це день, коли всієвропейцівшановуютьзагальніцінності: волю слова, демократію, незалежність, рівність.
Учні 9 – го класу теж долучилися до святкування. Вони здійснили віртуальну подорож до країн Європи.На класній годині намагалися розібратися у сутності та ролі Європейського Союзу, європейського вибору України, розвитку співпраці між Україною та ЄС. На уроці української мови написали есе «Україна – європейська країна». Також шукали цікаві факти про Італію та про її роль у житті ЄС.
Необхідно завжди пам’ятати, яку високу ціну заплатив наш народ за свій європейський вибір!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Крохмаль і здорове харчування
В даний час багато говорять про здорове харчування. На телебаченні, в журналах та Інтернеті сперечаються про необхідність дієт. Лікарів і батьків турбує інша крайність - зайва вага у дітей. Щоб людина була життєрадісною і здоровою, її харчування повинно бути різноманітним і корисним. Часто можна почути твердження, що харчування людини повинно бути збалансованим. Це означає, що в раціон нашого харчування повинні входити і вітаміни, і білки, і жири, і вуглеводи.
З учнями 9 класу ми повторили, що вуглеводи є джерелом енергії людини. З усіх вуглеводів, крохмаль займає найбільшу частку, так як міститься в усіх основних харчових продуктах рослинного походження: борошняних виробах і крупах. Противники зайвої ваги «звинувачують» у всіх бідах не цукерки та інші солодощі, а крохмаль.
У великій кількості крохмаль, як вуглевод, шкідливий. Особливо для людей, які страждають на цукровий діабет. Крохмаль необхідний для життєдіяльності людини, але потрібно вживати його в помірних кількостях і краще в складі натуральних продуктів: коренеплодах, квасолі, гречаній і вівсяній кашах, фруктах та й від киселів не варто відмовлятися.
Але справа не в крохмалі, а в нашому ставленні до свого здоров’я. Треба більше рухатися, займатися спортом, менше їсти напівфабрикати. І тоді ніякий крохмаль не зашкодить нашому здоров’ю.
З дев’ятикласниками під час лабораторного досліду, за допомоги якісної реакції з йодом, ми знаходили, в яких продуктах міститься крохмаль. Учні зробили висновки, що в натуральних молочних продуктах крохмалю бути не повинно. Але деякі виробники, для того щоб зробити продукт більш густим, додають в них крохмаль або борошно.
Дев’ятикласники виявили, що всі продукти, зроблені з борошна, містять крохмаль. Але користь і шкода цієї речовини до сих пір доводиться різними вченими умами.
Людмила РУДЗИНСЬКА, учитель хімії
Тисячі шляхів ведуть до помилки, але лише один – до істини
(До Тижня математики та хімії)
Предмет математики настільки
серйозний, що не треба нехтувати
можливістю зробити його цікавим
Блез Паскаль
Останній тиждень перед весняними канікулами – веселий та очікуваний. Діти вже мріють про відпочинок, про веселі ігри на вулицях та пікніки на природі. На жаль, погода нас не дуже радує своїм теплом. Та все одно у школі нашій і без сонечка світло та тепло. Вчителі математики (Лисенко Т. М.) та хімії (Рудзинська Л. Ю.) намагалися зацікавити всіх своєю наукою та запросили нас у логічний та непередбачуваний світ дослідів, задач, ребусів та фокусів.
Учні 9 – го класу брали участь у всіх шкільних заходах, які відбулися цього тижня. Пилипчук В., Пилипчук І., Абдураїмова Н. та Мельник В. підготували цікаві логічні завдання та конкурси для учнів 5- 9 класів, продемонстрували навички швидкої усної лічби та вміння вгадувати цифри. На математичному квесті учні посіли почесне 3 – є місце, поступившись лише 10 та 11 класам (і це логічно!)
Проведення інтелектуальних ігор, розваг, конкурсів сприяло удосконаленню й урізноманітненню розумової діяльності учнів: уяви, спостережливості, розвивало їхні важливі якості мислення: логічність, здатність до абстрагування, порівняння. Ми переконалися, що будь-яка діяльність дитини буде успішною тоді, коли вона здійснюється без примусу і дарує радість відчути себе переможцем, творцем.
Тиждень видався насиченим та пізнавальним. Тепер діти можуть відпочити та набратися сил, щоб після канікул з натхненням та позитивом повернутися за шкільні парти. Веселощів та сонячних днів вам на весняних канікулах!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
І чужого научайтесь, і свого не цурайтесь
(Шевченківський тиждень)
Перші березневі дні традиційно пов’язують із творчістю Великого Кобзаря, з можливістю по – новому осмислили його творчу спадщину, почерпнути з історії народну мудрість та осучаснити її, вдосконалити, надихнутися.
Щороку на початку березня у КЗ «Новгородківський ЗЗСО І – ІІІ ступенів» відбувається низка заходів, присвячених пам’яті Тараса Григоровича Шевченка – сина українського народу.
Цей Шевченківський тиждень надовго запам’ятається школярам. Розпочався тиждень святковою лінійкою, на якій лунало рідне слово Кобзаря. Діти мали змогу почути цікаві факти з життя письменників, ознайомитись з невідомими сторінками величного митця.
Для учнів початкової школи вчителі української мови та літератури організували цікавий квест «І чужого научайтесь, і свого не цурайтесь». Ох і весело ж було! Учні відвідали 7 станцій, на яких виконували різні завдання. Натхненно, гучно та радісно лунали дитячі голоси того дня! А головне – всі разом з маленьких пазликів склали єдиний портрет Великого Кобзаря та отримали несподівані подаруночки – патріотичні браслетики.
Учні середньої та старшої школи теж з користю провели час. Для дітей 5 – 6 класів Дуйловська І. М. підготувала цікаву гру «Океанами рыдної мови». Діти 7 – 8 класів разом з Тюріною М.К. намагалися заробити гроші у пізнавально – розважальному шоу «Як з Шевченком мільйонером стати». А старших школярів Удовиченко Т.Л. зацікавила "Інтелектуальною вікториною знавців української мови та літератури".
Протягом тижня учні та вчителі мали змогу ознайомитися з книжково-ілюстративною виставкою «Уклін тобі, Кобзарю!», яку організувала бібліотекар школи Сергієнко В. Я. Виставку із задоволенням відвідували як школярі молодших класів, так і старші діти.
Про геніального поета-революціонера Тараса Григоровича Шевченка ми, здається, знаємо все. Однак у котрий раз спиняємося перед величчю генія, вчитуємося і вдумуємося, вслухаємося в його незнищенного безсмертного “Кобзаря.
Наша дума, наша пісня
Не вмре, не загине
От де, люде, наша слава,
Слава України!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Свято весни, чарівності та краси
(до Міжнародного жіночого дня)
Хто з Вас не закоханий у весну, у її чарівність та святковість, у її неповторний квітковий аромат, сповнений пробудження, надії та відродження? Я впевнена, що кожен з нас вірить, що з весною приходить нове життя, будуються нові плани, душа окриляється.
Завітає до кожної хати весна та принесе на своїх крилах Міжнародний день жінок. Кожен з нас має тих жінок, яких варто привітати. Дочки, матері, бабусі… Всі ми зобов’язані їм життям. І цього дня хочеться по – особливому нагадати про свою любов, про своє піклування та захоплення.
Учні 9 – го класу теж привітали жіночий колектив школи. Коридорами лунало багато теплих та святкових слів на честь прекрасних жінок. Хлопці подбали про організацію свята та зробили приємні сюрпризи. У класі провели пізнавальну та креативну гру «І все жінка зможе». Приємні емоції та гарний настрій супроводжували нас цілий день. Вдячна всім за організацію та проведення цього дня.
Вітаю всіх зі святом весни, чарівності, краси, жіночності. Нехай кожен день буде таким, як цей: наповнений усмішками, захопленням, любов’ю, радістю!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
До Дня цивільної оборони
1 березня – Всесвітній день цивільної оборони. Ще в далекому 1931 році у Парижі з ініціативи кількох країн та під керівництвом генерала медичної служби Жоржа Сена – Поля була заснована «Асоціація Женевських зон», метою якої стало створення у всіх країнах локальних зон безпеки. Згодом ця організація стала всесвітньою. На сучасному етапі розвитку Міжнародної організації цивільної оборони готуються спеціальні кадри з питань безпеки, надається технічна допомога по створенню та вдосконаленню систем запобігання надзвичайним ситуаціям і захисту населення. Це єдина організація, яка спеціалізується у цій галузі.
Учні нашої школи долучилися до святкування Всесвітнього дня цивільної оборони. Дівчата та хлопці були спритними та кмітливими: змагалися у вмінні на швидкість надягати костюми спецзахисту, надавати першу домедичну допомогу, влучно попадати у ціль та швидко проходити смугу перешкод у мішку.
Команда 9 класу «Без варіантів» посіла 1 місце серед команд 8 – 11 класів. Діти самостійно готувались до цього заходу: малювали плакат, придумували девіз та назву команди, власноруч майстрували помпони для глядачів. Головне – єдиною силою працювали на кращий результат. Усі учасники святкування були нагороджені солодкими подаруночками.
Вітаю вас, мої дев’ятикласники! Нехай теорія ваша буде бездоганною, а практика завжди залишається лише практикою!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Мова єднає всіх
(До Дня рідної мови)
21 лютого – Міжнародний День рідної мови. Мова – це духовний скарб народу, це найцінніше надбання, яке передали нам предки у спадок. Без мови не може існувати жодна нація.
Наша школа долучилася до святкування Дня рідної мови. Учні 6 та 11 класів разом з учителями української мови та літератури підготували цікавий флешмоб https://drive.google.com/file/d/1RbA_oEytG7LREa0DgXAQWnkAuVG2Ybdn/view?usp=sharing, який презентували на лінійці. Діти ще раз доторкнулися до прекрасного – з новою силою лунала шкільними коридорами українська поезія, невмируще українське слово. Для молодших школярів пізнавальною була інформація про невідомі факти з історії української мови.
Слід зазначити, що учні 9- го класу активно допомагали у підготовці цього заходу. Особливо хочеться подякувати дівчатам, які заспівали патріотичну пісню «Десь по світу», яка є своєрідним гімном нашого класу. Учні всієї школи підхопили пісню і кожен пишався тим, що є українцем, що може вільно володіти рідною мовою та зачаровуватися її красою. Ще довго у серцях учнів та вчителів грілися слова:
Десь по світу
ТишукаєшіншуУкраїну,
А вона живе в твоємусерці
Незалежнавільна і єдина,
РіднаУкраїна!
Десь по світу
Майбуттяти сам собібудуєш,
В пошукахбагатства і добра
Мандруєш...
Повертайся на Вкраїнубудувати
СправжнюБатьківщину!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Оксигеновмісні органічні речовини
Етиловий спирт, вірніше рослинний хмільний напій, що його містить, був відомий людству з глибокої давнини. Вважається, що не менш ніж за 8000 років до нашої ери люди виготовляли легкі спиртні напої з фруктів і меду.
Вперше спирт з вина отримали в 6-7 століттях арабські хіміки, а першу пляшку міцного алкоголю (прообразу сучасної горілки) виготовив перський алхімік Ар-Рази в 860 році. У Європі етиловий спирт був отриманий із продуктів бродіння в 11-12 столітті, в Італії. У 1660 році англійський хімік і богослов Роберт Бойль вперше отримав зневоднений етиловий спирт, а також відкрив його деякі фізичні і хімічні властивості, зокрема виявивши здатність етанолу бути високотемпературним пальним для пальників.
На уроках хімії дев’ятикласники вивчають тему «Спирти». Під час циклу уроків учні дізнались, що ці органічні речовини бувають одноатомні та багатоатомні. Під час лабораторного досліду дев’ятикласники подивились якісну реакцію на винаходження багатоатомних спиртів на прикладі гліцерину, дотримуючись усіх правил техніки безпеки.
Людмила РУДЗИНСЬКА, учитель хімії
Афганістан болить у наших душах
Афганістан – твоя війна це сльози,
братів, сестер і ледь живих батьків,
жахлива спека і страшні морози,
навіки в пам’яті відважних юнаків
Афганістан... Тільки самі згадки про цю країну у більшості людей викликають моторошні відчуття смерті та біди. Афганська війна кров’ю та сльозами увійшла до багатьох українських сімей. Вона створила порожнечу у серцях батьків та дітей, знищила, забрала, зруйнувала. Війна – це невідступний біль багатьох поколінь, який з часом притуплюється, але ніколи не зникає.
15 лютого – День вшанування учасників бойових дій на території інших держав та 32 – ї річниці виведення радянських військ з Афганістану. Новгородківська школа низкою заходів вшановувала колишніх воїнів – афганців та всіх, хто брав участь у бойових діях на території інших держав.
На жаль, наше село має свій рахунок у сумній статистиці цієї війни. Багато наших односельців пройшли через жахливі нетрі війни та не повернулися живими. Дехто дотепер вважається безвісти зниклим, але є ті, хто зараз служить яскравим прикладом для наслідування, прикладом сили, відваги та мужності. Ми пишаємося тим, що маємо змогу працювати та навчатися разом з Ігнатьєвим Валерієм Сергійовичем –учасником бойових дій в Афганістані.
Ми вдячні вам, наші захисники, за сумлінне виконання свого обов’язку, за надійність та безпечність, за самовідданість та безстрашність. Нехай біль війни стихає, а кожен новий день дарує віру та надію у краще майбутнє нашої держави, нашої рідної України.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Кохання надихає
Той, хто кохає по-справжньому
хоч одну людину, кохає весь світ
Фромм
День Святого Валентина (День усіх закоханих) – надзвичайне свято любові та щирості почуттів, яке активно відзначається молоддю (і не тільки) 14 лютого. І хоча свято не є офіційним, проте полюбилося українцям.
Традиція святкування зародилася десь за кордоном: чи то в Англії, чи то у Франції.
За переказами, День Святого Валентина вшановує великомученика Валентина — священика, якийвсупереч наказу імператораКлавдія ІІ, щозабороняв молодим чоловікамматисім'ю, таємновінчавзакоханих. Правитель вважав, щосамотнійчоловік, не обтяженийсімейнимпобутом, маєшанси стати кращимвоїном, оскількийого думки зайнятітількимайбутніми битвами. Незабаромдіїсвященикабулирозсекречені, сам Валентин постав перед судом, піддавсяжорстокимтортурам і згодомбувстрачений. В ніч перед стратою він написав своїйкоханій лист — признання в любові у віршованійформі. Згодомтакілисти стали називати «валентинками». Дата смерті великомученика і припадає на 14 лютого.
Напередодні Дня закоханих ( 12 лютого) учні Новгородківської школи теж поринули у атмосферу щастя, романтики та кохання. Рано - ранесенько можна було побачити багато веселих та усміхнених учнів, які намагалися швидше надіслати свої валентинки до «Скриньки кохання». Справжні Купідончики та Янголятка привітали всіх закоханих . Для учнів 5- 8 класів активісти школи організували цікаве розважальне шоу «Холостяк + Холостячка». Старшокласники були задіяні у веселих конкурсах, забавах, танцях, які класні керівники організували у класах.
Впевнена, кожен переконався, що День закоханих – це свято чудес, тепла, яскравих емоцій, позитиву та КОХАННЯ!
Не закохуйся в обличчя,
не закохуйся в вбрання,
а закохуйся в ту душу,
щопотрібна для життя!
Бо краса – це сон зрадливий,
раз присниться та й нема.
А душа – це все на світі,
щопотрібно для життя.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Вітчизна є те, чого шукає душа наша,
що миліше для неї всього
"Скажу вам одне слово про те, яка в мене душа, хохлацька чи російська. Я сам не знаю, яка в мене душа. Знаю тільки, щоніякихпереваг не дав би німалоросіянину перед росіянином, ніросіянину перед малоросіянином. Обидвіприродинадто щедро обдаровані Богом, і кожній притаманні такі риси, яких не має інша"
М. Гоголь
Микола Гоголь… Ця постать викликає багато запитань. Але з впевненістю можна сказати одне: він був геніальним письменником – мислителем, який збагатив не тільки українську, а й російську культуру, який прагнув цілковитої гармонії для себе та для всього людства.
Учні 9 – го класу на уроках української літератури вивчали творчість цього талановитого та загадкового митця. Особливу увагу звернули на повість «Тарас Бульба», яка розповідає про історичні події ХVІ – ХVІІ століття в Україні, побут, звичаї та традиції Запорізької Січі.
Учні самостійно досліджували вплив української культури та фольклору на творчість письменника, шукали цікаві факти про історію створення повісті та відстоювали патріотичну позицію автора. Свої знання учні показали при колективному складанні плану порівняльної характеристики, акторські здібності проявили у грі «Увійди в образ», а метод «Кола Вена» допоміг при аналізі поведінки головних героїв – Остапа та Андрія.
Творчість Миколи Гоголя захоплює та надихає сучасних учнів. Кожен знаходить для себе щось цікаве: хтось починає вірити у справжнє кохання; хтось шукає містичність та казковість; хтось дізнається про трагічну та жахливу історію рідної країни; деякі засуджують автора за надмірну реалістичність. Кожен знаходить своє, але байдужих не залишається. Читайте, аналізуйте, не будьте байдужими!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Пам'ять вічно буде жити!
25 січня учні нашої повернулися до занять. Дистанційне навчання, свята, канікули – все це майже на місяць вимусило нас забути про приємне та безпосереднє спілкування з однокласниками, про довгі уроки та надзвичайно швидкі перерви, про списування та переписування, про ЗНО та ДПА.
Кінець січня – це період у житті нашої країни, коли вже протягом багатьох років ми вшановуємо пам’ятними заходами жертв Голокосту (27 січня) та полеглих у бою під Крутами (29 січня). Скільки б не пройшло років, скільки б не втекло води, скільки б не переписували історію – пам'ять живе, пам'ять вічно буде жити! Ми говоримо не про простих людей! Ми говоримо про героїв, що ціною власного життя виборювали для нас незалежність. Ми говоримо про знищення представників багатьох національностей (особливо євреїв), смерті яких станутьпересторогою для всього людства.
Кожен класний керівник на виховних годинах намагався донести отой вирваний шматок правди з історії українського державотворення до свідомості учнів, викликати почуття поваги до минулого та бажання поводитися гідно у майбутньому.
Учні 9-го класу відвідали пам’ятні заходи нашої школи. Слухали, проймалися, аналізували. Не кожен запам’ятав дати чи зрозумів страшну політику уряду, але кожен крізь призму свого бачення зрозумів головне – наша історія дала нам можливість існувати сьогодні. Без минулого ми не варті майбутнього!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
СВЯТО НАБЛИЖАЄТЬСЯ
Новий рік - одне з найдавніших і найпопулярніших календарних свят в Україні. Саме це свято об`єднує все людство, але за всіх часів у різних народів існували й існують свої традиції зустрічі Нового року та своя святкова атрибутика. Традиції існують і у нашій школі.
Кожного року напередодні зимовий канікул всі мешканці нашої шкільної родини залучаються до святкування Нового року. Учні прикрашають свої кабінети, педагоги - організатори разом з активом школи створюють святкову атмосферу та родииний затишок у приміщенні школи, Дід Мороз та Снігуронька залучають всіх до захопливих новорічних дійств біля ялинки.
Цього року традиційного святкування не було. Але це не завадило школярам насолодитися останнім днем навчання у цьому році. У нашому класі учні самостійно підготували цікаву та неординарну новорічну програму. В теплій та дружній атмосфері ми провели 2020 рік.
Новий рік - це свято, коли чудеса трапляються щосекунди і ми всі знову починаємо вірити в казку, сподіваємося на щасливі зміни і, затамувавши подих, загадуємо бажання. Зимові свята люблять і діти, і дорослі. Усі ми чекаємо від них подарунків, веселого настрою, а головне - чудес!
Нехай в новому році
Щодня й на кожнім кроці
Дива чарівні стануться
І мрії всі збуваються.
Нехай хурделиця змете
Усе лихе, що сталося,
А новий рік нехай несе
Все те, що так бажалося.
Незгоди всі забудуться,
Що мріялось — все збудеться,
Злагода в сім’ї панує.
Дарунки Дід Мороз готує!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
З «Марусею» про кохання
Любов не залежить від нашої волі,
приходить без нашої заслуги,
щезає без нашої вини
Іван Франко
Цікаво та незвично пройшов урок української літератури у 9 класі. Тема кохання та щирості душевних почуттів захопила учнів повністю, надихнула мріяти, аналізувати та висловлювати свої припущення. Так натхненно ми познайомились з першою українською повістю нової української літератури. «Маруся» Григорія Квітки – Основ’яненка - це повість про засудження соціальної нерівності, що перешкоджала щасливому життю героїв, уславлення гуманізму, щирості, чесності, доброти, палкого почуття кохання.
Про кохання на уроці ми говорили багато. І хоча в основі сюжету повісті лежить історія нещасного кохання заможної селянської дівчини Марусі та бідного хлопця Василя, життя яких закінчилося трагічно, ми говорили про справжнє кохання, яке не вмирає, про його значення в житті кожної людини. Учні намагалися провести паралель між проблемами тогочасного суспільства, що могли шкодити прояву почуттів, та сьогоденням.
У формі гри ми розбиралися в складнощах характерів та вчинків героїв, вчилися критично мислити та відстоювати свою думку, розвивали навики аргументованої відповіді на запитання, досліджували прояви сентименталізму у повісті, а головне – кожен для себе намагався вивести формулу справжнього кохання. І у нас це вийшло!
Бажаємо кожному з Вас винайти свою формулу кохання та підтвердити її на практиці!
Цікаві ресурси до вивчення теми:
-
Конспекти уроків
-
Презентації
https://vseosvita.ua/library/prezentacia-do-uroku-gkvitka-osnovanenko-marusa-226839.html
-
Тестування
https://onlinetestpad.com/ua/test/133163-gkv%D1%96tka-osnov%60yanenko-pov%D1%96st-marusya
https://naurok.com.ua/test/g-kvitka-osnov-yanenko-marusya-658553.html
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Лист у майбутнє
Спочатку ми вчимо своїх дітей.
Потім ми самі вчимося у них.
Я. Райни
Життя не стоїть на місці. Змінюється мода, методи та прийоми навчання та виховання, змінюється сама людина. Але є такі болючі питання, які хвилювали людство тисячоліттями. Це питання батьків та дітей. Я сама мама, тому для мене дуже важливо створити в родині такі умови, щоб мої діти виросли цілеспрямованими, добрими, гідними людьми, які зможуть реалізуватися у житті, а головне – бути щасливими. Саме про це і говорили ми з учнями дев’ятого класу.
Часто нерозуміння один одного і небажання це зробити призводить до великих розбіжностей і суперечок. І, здавалося б, близькі люди, а поводяться як зовсім чужі. Для підлітків дуже важливо знайти для себе дорослу людину, з якою вони змогли б спілкуватися на різні теми, довіряти їй свої бажання та проблеми. Але, на жаль, не завжди така людина знаходиться з навколишнього оточення.
Разом з учнями класу ми вирішили написати батькам листи у майбутнє. Кожен по – своєму виразив у ньому свої мрії, побажання , прохання… образи. Так, у цьому віці ховається у дитячому серці багато образ та непорозумінь, які можуть впливати на подальше доросле життя. Важливо вміти виказати ці образи, відпустити їх, очистити свої думки від негативу. Ці листи у майбутнє для батьків стали першим кроком на шляху до самоусвідомлення, до самоудосконалення.
Ми пообіцяли, що разом з батьками ( якщо дитина так сама захоче) відкриємо ці листи після закінчення школи. Кожному з нас буде корисно побачити себе з іншого боку, переоцінити, подумати, надихнутися…
Так, всі батьки хочуть найкращого для своєї дитини. Тому нам, батькам, інколи необхідно зупинити все своє вируюче життя, щоб хоч 10 хвилин побути з дитиною наодинці. Щоб просто її обійняти… Просто помовчати разом…. Такі хвилини безцінні…
Поради для батьків:
— постійно критикуючи свою дитину – ви спонукаєте її до ненависті оточуючих людей;
— живучи у ворожнечі зі своєю дитиною – ви навчаєте її агресивності;
— сміючись над дитиною – вона стає замкнутою в собі;
— коли дитина росте в докорах – в неї починає розвиватися почуття вини;
— коли в сім’ї є взаєморозуміння та любов – дитина навчається сприймати оточуючих із людяністю;
— коли дитину заохочувати – в неї з’являється віра в себе;
— коли похвалити дитину – вона виростає з вдячністю;
— якщо буди чесним із дитиною – то вона буде справедливою та самокритичною до себе;
— підтримуючи дитину – дитина буде цінувати себе та оточуючих її людей;
— якщо до дитина ставитися із розумінням та доброзичливості – то вона навчиться та зможе бачити позитивне та любов у нашому бурхливому житті.
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Зупини насильство – обери щасливе майбутнє!
Кожен сам обирає свою долю, свій шлях, своє життя. Але не завжди наше життя залежить тільки від нас.Щодня багато дітей у всьому світі перебувають у небезпеці, яка перешкоджає їх розвитку. Вони зазнають численних страждань, стаючи жертвами війни і насильства, расової дискримінації, агресії, іноземної окупації, стаючи біженцями і переміщеними дітьми, вимушеними захищати свій дім і сімейне вогнище, стаючи інвалідами і жертвами недобросовісності, жорстокості і експлуатації.
Незважаючи на те, що на законодавчому рівні будь- які прояви насильства заборонені, ці питання гостро обговорюються всюди: по телебаченню, в дитячому колективі та серед дорослих, у закладах опіки і в навчальних закладах. Насильство може чинитися як дорослими щодо дітей, так і самими дітьми відносно одне одного.
Саме такі важливі для будь - якого підлітка запитання і обговорювали учні 9 класу. Діти пройшли анкетування «Насильство та його прояви», намагалися давати поради один одному щодо протидії булінгу, долучилися до акції «Руки потрібні не для биття, а для…». Головне, діти зрозуміли, що існує відповідальність за заподіяне насильство щодо іншої людини. У Кримінальному кодексі України існують закони, на підставі яких можна порушити кримінальну справу і КОЖНА людина має право звернутися по допомогу. Сподіваюсь, що ця інформація для дітей була корисною, але ніхто і ніколи її не буде перевіряти на практиці.
… Мій улюблений світ – це не казка,
А реальне щасливе життя,
Бо звільнивши наш світ від насильства,
Можна сміло іти в майбуття.
І коли на теренах країни
Без страждань заживе кожне місто,
Скажуть люди всієї країни:
Україна – це світ без насильства!»
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Голодомор – геноцид української нації
Скалічені душі, скалічені долі, скалічені серця…Із жахом та болем в уяві постали змучені та опухлі від голоду діти та дорослі, безсилі батьки, які змушені ховати своїх дітей…і…смерті…смерті…Сірі, холодні, голодні…Це не фрагменти фільму жахів…Це болісні та божевільні моменти з життя нашої України.
У четверту суботу листопада Україна вшановує пам'ять про понад 7 мільйонів загиблих українців під час Голодомору. Класні керівники нашої школи провели відкриті години у своїх класах «Голодомор – геноцид української нації». Вшанування вбитих голодом жертв комуністичного режиму - наш спільний моральний обов’язок перед минулими і наступними поколіннями.
Поетеса з Вінниччини Наталія Погребняк писала:
... історія нас горем вчить,
Щоб не забулосьнезабутнє.
Бо там, де пам'ять не мовчить,
Там щастямповнитьсямайбутнє.
Дійсно, нехай доля береже Україну! Страшні сторінки історії залишаться пам’яттю! Сучасність нехай дарує щастя, затишок та благополуччя в кожну родину!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Вчимося бути толерантними!
Міжнародний День толерантності щорічно відзначається 16 листопада. Питання толерантності сьогодні у центрі уваги всіх країн, але саме поняття «толерантність» сприймається не тільки дітьми, але й дорослими по – різному. З метою формування в учнів загальнолюдських моральних цінностей та задля пропаганди принципів терпимості в нашій школі соціальним педагогом та практичним психологом було проведено ТИЖДЕНЬ ДОБРА І ТОЛЕРАНТНОСТІ.
Впродовж тижня робота всього педагогічного колективу школи була спрямована на формування в учнів поваги до інших людей, їхніх думок, підвищення настрою учасників освітнього процесу, створення ситуації успіху для невпевнених учнів та розкриття творчого потенціалу обдарованих дітей.
Григорій Сковорода писав: «Любов виникає з любові: коли хочу, щоб мене любили, я сам перший люблю». Поважайте себе та інших! Даруйте щастя оточуючим!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Тернистими шляхами рідного слова
Чужу мову можна вивчити за шість років,
А свою треба вчити все життя.
Франсуа Вольтер
Цікавим, інформативним та корисним був цей навчальний тиждень для дев’ятикласників. Розпочався він 9 листопада, коли вся країна святкує День української писемності та мови. Ми теж не залишилися осторонь, а з радістю та захопленням долучилися до вікторини «Знавці рідної мови». «Розгадай кросворд», « Вірю - не вірю», «Морський бій» - саме такі креативні конкурси та завдання підготувала для учнів 9 – 11 класів Удовиченко Тетяна Леонідівна. Діти гідно пройшли ці всі випробування і довели, що бути українцем – це круто. Переможці були нагороджені, а гарний настрій гарантовано отримали всі учасники творчого процесу.
Але це ще не все! Всі бажаючі змогли показати свої знання з української мови під час написання ювілейного ХХ радіодиктанту національної єдності «Виклики книжкової ери». Вчителі, учні, технічний персонал школи – всі проявили національну свідомість і взяли активну участь у своєрідному флешмобі – акції єднання навколо рідного слова.
Закінчився тиждень класною годиною «Ігри патріотів», у якій учні класу змогли продемонструвати свої інтелектуальні, творчі та фізичні навички. Головне, що діти зрозуміли, що говорити українською – це модно!
Цікаві ресурси до проведення Дня української писемності:
-
Мово моя українська. Квест для учнів 5 – 9 класів https://erudyt.net/navchalni-predmety/ukrainska-mova-ta-literatura/movo-moya-ukrayins-ka-kvest-dlia-uchniv-5-9-klasiv.html
-
Сценарій свята до Дня української писемності (конспект, презентація) https://erudyt.net/vixovni-zaxodi/den-ukrajinskoji-pysemnosti-ta-movy/stsenari-sviata-do-dnia-ukrains-koi-pysemnosti-ta-movy-bez-movy-nemaie-narodu-iak-sontsia-bez-sia-va-tepla-konspekt-prezentatsiia.html
-
Інформативне відео до Дня писемності та мови
https://www.youtube.com/watch?v=vTtfzL-SyGg
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Будь собою
«Знати своє власне "Я" є мудрістю,
Знати свого сусіда — геніальністю»
Мінна Атріум
У кожної дитини є такий етап дорослішання, коли вона проявляє інтерес до власного «Я», намагається зануритись у свідомість, зрозуміти себе та оточуючих. Найбільш яскраво це простежується під час активного статевого та фізичного розвитку, у підлітковому віці. У цей час дуже важливо, щоб знайшлися дорослі, які б змогли пояснити, спрямувати та допомогти, а головне – навчили дитину бути собою.
Саме ці питання ми обговорювали під час проведення години спілкування «Будь собою». В невимушеній та теплій атмосфері учні намагалися зняти внутрішні бар’єри при спілкуванні зі старшими, розвинути здатність встановлювати і підтримувати контакт у спілкуванні з однолітками, а головне – сприймати себе такими, якими ми є. У цьому нам допомогли цікаві вправи («Валіза в дорогу», «М’яка посадка», «Мої бажання», «Чарівна рука»), які розкрили внутрішні амбіції дев’ятикласників.
Нехай у кожного з нас буде час задуматись над тим, хто ми і куди йдемо. Важливо не бути у полоні чужих думок і не залежати від оточуючих, догоджаючи їм. Не порівнюйте себе з іншими і не бійтеся недосконалості! Будь собою!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Козацькому роду нема переводу!
Історія України сягає своїми коріннями сивої давнини. Так сталося історично, що 14 жовтня країна відзначає одразу декілька свят: День захисника України, свято Покрови Пресвятої Богородиці та День українського козацтва.
Учні та педагоги нашої школи поважають та цінують традиції українського народу, його звитягу та козацький дух. Для зміцнення патріотичного духу та підтримки національної свідомості кожного з нас, всі мешканці шкільної родини залучилися до розвивально – розважального квесту «Козацьому роду нема переводу». Учні розширили свої знання про запорізьких козаків, їх традиції та побут;складали пазли та давали відповіді на питання вікторини; змагалися у фізичних вправах, де проявили спритність, кмітливість, активність; добродушно і товарисько виконували творчі завдання.
Дзвінко, весело та барвисто вирував того дня шкільний двір!
Пам’ятайте своє минуле та живіть гідно сьогодні!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Чим більше ти знаєш, тим більше ти можеш
Немає професій з великим майбутнім,
Але є професіонал з великим майбутнім
Д. Сейерз
Вибір майбутньої професії – один із вирішальних кроків у житті, адже саме від нього залежить майбутнє. Та це питання часто викликає суперечки між батьками та дітьми. Важливо знайти саме той варіант, який би задовольнив потреби обох сторін. Для прийняття правильного рішення необхідно враховувати ряд факторів – побажання дитини, психологічні особливості та можливості, потреби ринку. Існує формула вибору професії, яка поєднує наступні компоненти: «хочу» - «можу» - «треба».
Саме ця інформація нам необхідна була для проведення класної години у 9 класі. Учні з радістю пройшли тестування http://proforientator.info/?page_id=5977 , поділилися своїми планами на майбутнє, намагалися визначити топ- 10 престижних професій на сьогодні.
Дуже цікаво було спостерігати, коли до рук дітей потрапили їх власні твори на тему «Моя майбутня професія», які вони написали ще у 4 класі. Виявляється, більшість дітей на сьогодні ще не зовсім визначилися з майбутнім. Але, сподіваюсь, інформація на уроці буде корисною для подальшого правильного вибору.
Рекомендую до перегляду:
Профорієнтація: Як вибрати професію? Інтерв’ю з психологом https://www.youtube.com/watch?v=8_FjXw4bYPo&feature=emb_logo&ab_channel=ZNOUA
Топ – 5 професій майбутнього
Як вибрати професію по душі?
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Ми до ніг прихиляємо небо
Діти не запам’ятовують те,
як ви намагаєтеся їх навчити.
Вони запам’ятовують якими ви є.
ДжимХенсон
Перша неділя жовтня традиційно запрошує нас своїм листопадом до святкування Дня учителя. Сьогодні не хочеться говорити про важливість та необхідність цієї професії, адже це і так зрозуміло (хоча і не всім). Сьогодні хочеться згадати тих, хто стояв біля витоків учительства, чиї імена золотими літерами викарбовано в літописі освіти не тільки Новгородківської школи, а й усієї України.
Почесне вшанування ветеранів педагогічної праці – давня традиція нашого шкільного колективу. Кожного року ми з радістю запрошуємо педагогів, які перебувають на заслуженому відпочинку, до урочистого святкування. На жаль, у зв’язку з пандемією коронавірусу, ми змушені були відмовитись від звичного концерту. Але ми не відмовилися від привітання!
Учні 9 - го класу від імені педагогічного та учнівського колективу нашої школи привітали вчителів – пенсіонерів.
У теплій, зворушливій та родинній атмосфері проходили зустрічі. Слова вдячності, захоплення та любові переплелися з легким сумом та ароматом осінніх квітів.
Ми прихиляємо небо перед тими, хто зробив свою професію сенсом свого життя, перед тими, хто назавжди залишиться ВЧИТЕЛЕМ у серцях вдячних дітей.
Спасибі, рідненькі, за вічну турботу,
За щире бажання добра дітворі!
Хай серце ще довго у грудях палає,
А руки, мов крила, усіх пригортають…
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Починай робити добро сьогодні!
У людини два життя: друге починається,
коли розумієш, що життя тільки одне
Конфуцій
Життя…Добро… Доброчинність…Кожен по – своєму розуміє ці прості слова, наповнюючи їх індивідуальним сенсом та змістом. Але, я впевнена, всі погодяться зі словами Л.М. Толстого «Щоб повірити в добро, треба почати робити його». Дійсно, для того, щоб зробити весь світ кращим, необхідно почати з самого себе.
У 2006 році з ініціативи команди молодих людей був створений Всеукраїнський благодійний фонд «Серце до Серця», метою якого було порятунок життя та здоров’я дітей. Акція полягала у суспільному зборі коштів для закупівлі медичного обладнання. Вже 14 років поспіль ця команда рятує життя простим людям, які потребують допомоги! Волонтери та небайдужі українці власними силами намагаються покращити життя нашої країни, життя наших дітей та батьків.
Цього року фонд «Серце до Серця» організовує Всеукраїнську благодійну акцію «Дитяче серденько, живи!». Кошти збиратимуть з метою придбання кардіологічного медичного обладнання у дитячі лікарні України.
Учні нашої школи не перший рік залучаються до цієї акції. Проводяться класні години та години спілкування з метою залучення школярів до доброчинності, адже у людині добро починається з виховання. Сподіваємось, з наших маленьких добрих справ ми збудуємо сильну та вільну державу, де ДОБРОТА та ДОБРОЧИННІСТЬ стануть нормою!
Нехай кожне дитяче серденько не припиняє битися!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Зберігати своє здоров’я – це борг
Здорова людина – найдорогоцінніший
здобуток природи.
Т. Карлейль
Днями в Новгородківській школі відбулися урочисті заходи, присвячені Дню фізичної культури та спорту. Розпочалось свято рухливим флешмобом, до якого натхненно залучилися всі школярі. Цікаві вікторини, перетягування канату, стрибки на скакалці, віджимання – це ще не весь перелік вправ, які прихильники здорового способу життя виконували із задоволенням.
День спорту – це ще одне нагадування нам про те, що ми несемо велику відповідальність за своє здоров’я та здоров’я оточуючих , це нагадування про можливість змінити своє життя на краще, наприклад, прийняти контрастний душ, вибігти на ранкову пробіжку чи просто потанцювати перед телевізором.
Здоровий спосіб життя, інтелектуальна та фізична активність – запорука нашого благополуччя та моральної стабільності. Рухайтесь, бігайте, стрибайте, прагніть до перемоги та відкриттів!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Міжнародний день грамотності
8 вересня прийнято вважати Міжнародним днем грамотності. Саме цей день – одна з головних цеглинок у становленні самостійної та цивілізованої держави.
Учні 9 класу нашої школи долучилися до проведення цього всесвітнього дня та провели класну годину «Бути грамотним – це тренд». Діти пройшли тестування «Чи страшно бути неграмотним?» та виявили свій рівень навченості.
Як відомо, більше 100 мільйонів дітей не навчаються у школах з певних причин, тому метою нашого уроку було довести, що навчання – це круто, а грамотність (медіаграмотність) – це одна з головних компетентностей сучасної людини. В епоху розвитку технологій, де замість теплих слів відписуємось шаблонними фразами, а замість емоцій ставимо смайлики; де сприймаємо лише візуальну картинку, а зміст залишається нерозкритим, ми повинні з новою силою та наполегливістю відродити знання та мову наших предків.
Давайте разом дбати про красу та довершеність рідної мови! Лише тоді наша мова буде більш грамотною, чистою та досконалою!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу
Першовересень для дев’ятикласників
1 вересня – традиційний день початку навчального року, нових відкриттів та перспектив. Проте, цей Першовересень виявився особливим, адже довелося розпочинати навчальний рік в умовах пандемії.
У масках, з дезінфекторами, але з веселим настроєм та купою позитивних емоцій школярі переступили поріг нашої Новгородківської школи.
Традиційний святковий дзвоник на лінійці привітав першачків та випускників, а для інших учнів святкування відбулося у класах.
Для дев’ятикласників цей рік теж буде особливим. Попереду - екзамени та можливість покинути стіни рідної школи. Приємні спогади, цікаві історії з минулого нашої країни, згадки про важливість самоідентифікації та самопізнання – це те, що буде записано у Книзі життя 1 вересня 2020 року у свідомості учнів. Окрім цього, була необхідність звернутися до теми про коронавірус («Пандемія коронавірусу: що необхідно знати учням»). Була проведена пізнавальна бесіда з практичною частиною. Усі отримали задоволення від зустрічі і з почуттям надії та натхнення зробили новий крок на шляху до знань.
Вірте у себе та будьте здорові!
Марина ТЮРІНА, класний керівник 9 класу