top of page

Менеджер

Жодна компанія не може існувати без менеджерів - адже тільки-но з'являється фірма, відразу ж виникає і потреба у керуванні нею. Саме цим займаються сучасні менеджери. Тому можна сказати, що сьогодні менеджер - одна з основних і найбільш затребуваних професій. Менеджмент - це управління 
    Англійське слово "management", яке вживається у російській та українській мовах без перекладу, походить від латинського слова "манус" - "рука". Спочатку це слово використовувалося у галузі управління тваринами і означало мистецтво керування ними. Пізніше воно поширилось на сферу людської діяльності і стало використовуватись для позначення процесів управління людьми та організаціями. 
    Сучасне розуміння цього терміну, яке наведене в Оксфордському словнику, визначає менеджмент як: вид діяльності, процес управління людьми у різноманітних організаціях;  область людського знання, особливе мистецтво, навик управління;  певну категорію людей, які здійснюють роботу по управлінню, сукупність (групу) менеджерів галузі, підприємства, підрозділу.  
    Отже, менеджмент - це, в першу чергу, управління. А управління, за визначенням Пітера Друкера, це особливий вид діяльності, який перетворює неорганізований натовп на ефективну, цілеспрямовану і продуктивну групу. Тому менеджмент можна визначити як сукупність методів, принципів, засобів і форм управління організацією з метою підвищення ефективності її роботи. А менеджера - як працівника компанії, який узяв на себе відповідальність за якісне виконання доручених йому виробничих процесів, і з цією метою керує підпорядкованими йому працівниками, безпосередньо зайнятими у цих процесах. 
   Кожен структурний підрозділ фірми очолює менеджер, основний вид діяльності якого включає управління внутрішніми процесами в підрозділі і узгодження їх зі всіма зовнішніми процесами. По аналогії з групуванням структурних підрозділів, одні менеджери підпорядковуються іншим менеджерам, утворюючи таким чином ієрархію менеджерів (управлінську ієрархію)! 
   Слід також врахувати, що високий рівень кваліфікації і великий об'єм відповідальності працівника ще не означають того, що він є менеджером. Якщо він самостійно і одноосібно виконує роботу, пов'язану з управлінням, то це ще не дає підстави вважати його менеджером. Потреба в менеджменті з'являється тільки у тому випадку, коли обсяг роботи та її складність вимагають залучення додаткових працівників, які спеціалізуються в конкретних питаннях, і виникає необхідність управляти їх діяльністю. 

    Робота на результат
 
   Кінцевою метою діяльності будь-якого менеджера є досягнення необхідного результату (якості) всіх виробничих процесів, які виконуються в очолюваному ним структурному підрозділі. Управління людьми-працівниками компанії не є метою його діяльності, це тільки спосіб і засіб, який дозволяє менеджеру досягти потрібних результатів. 
   На думку фахівців, у цієї професії є ряд особливостей: 
   Менеджер - це керівник і у нього завжди є підлеглі.  
   Менеджер може бути підприємцем, тобто керувати власною справою, а може бути найманим працівником.  
   Менеджер може керувати комерційною, чи некомерційною організацією.  
  Менеджери очолюють державні, суспільні та релігійні організації, і цей список можна продовжити.  При цьому менеджер може очолювати підприємство і організацію (менеджери вищої ланки), а може очолювати тільки її частину (менеджери середньої, нижчої ланки). 
   Серед основних функцій менеджера виділяють: Планування - визначення цілей організації та дій по їх досягненню.  Організація - структуризація роботи співробітників, яка підвищує ефективність роботи.  Розпорядництво - це процес доведення рішень від менеджера до його співробітників.  Координація - узгодження і встановлення взаємозв'язків для досягнення поставлених цілей.  Мотивація - створення умов, які спонукають співробітників ефективно виконувати роботу відповідно до їхніх обов'язків.  Контроль - забезпечення досягнення поставлених цілей шляхом відстежування процесу роботи, термінів її виконання і своєчасного виправлення помилок.  

   Три ролі керівника 

   Спеціалісти відзначають, що у функціональному плані всі дії менеджера умовно можуть бути розподілені на три групи. Можна вважати, що виконання функцій, віднесених до однієї з трьох груп, відповідає одній з трьох ролей керівника. 
   У цій системі головне місце посідає "Адміністратор", який здійснює необхідні дії з управління підлеглими йому працівниками, інформування потрібного мікросередовища. "Технолог" забезпечує технологічну підтримку дій менеджера і підготовку рішень, а "Спеціаліст" зайнятий супутньою діяльністю неуправлінського характеру. У ряді випадків конкретні дії менеджера неможливо однозначно віднести до тієї чи іншої ролі, коли менеджеру доводиться вирішувати завдання, які одночасно входять до сфери відповідальності різних ролей. 

bottom of page